© Skiinformatie.nl

Toerskiërs lopen langs lawine-explosie: “dit had fataal kunnen aflopen”

In het Andorrese Arinsal is het maandagochtend maar net goed gegaan. Twee toerskiërs zijn rond 08.00 uur een afgesloten piste opgegaan terwijl het veiligheidsteam bezig was met een gecontroleerde lawine-afsteking (PIDA). Enkele seconden later kwam de lawine daadwerkelijk los. Dat blijkt uit videobeelden die inmiddels door het skigebied zijn gedeeld.

In het kort:

  • Twee toerskiërs betraden rond 08.00 uur een afgesloten piste in Arinsal terwijl een gecontroleerde lawine (PIDA) werd uitgevoerd.
  • De explosieve lading was al geplaatst en de operatie kon niet meer worden gestopt.
  • Enkele seconden later ging de lawine af; de skiërs bleven ongedeerd, maar het risico was groot.

Afgesloten piste, duidelijke waarschuwingen

Het incident vond plaats op de piste Port Vell, in het Arinsal-gedeelte van het skigebied. De piste en het skigebied waren op dat moment gesloten vanwege lawinewerkzaamheden. Volgens de verklaring van het skigebied waren er duidelijke markeringen aanwezig die waarschuwde voor acuut lawinegevaar. Toch besloten twee wintersporters om de piste op te gaan, ze liepen op toerski’s omhoog. Een medewerker van het skigebied probeerde hen nog expliciet tegen te houden en gaf aan dat er een veiligheidsoperatie gaande was, maar de skiërs negeerden deze waarschuwing en liepen verder omhoog.

Explosieve lading al geplaatst

Cruciaal detail: op het moment dat de skiërs passeerden, was de explosieve lading voor het gecontroleerd losmaken van de lawine al geplaatst. Daardoor kon de operatie niet meer worden stopgezet. Kort daarna ging de lawine af. De skiërs bleven ongedeerd, maar volgens de verantwoordelijken was het risico zeer reëel en had het incident fataal kunnen aflopen.

Oproep tot verantwoordelijkheid en respect

Pal Arinsal spreekt in een officiële reactie van een zeer gevaarlijke situatie en doet een dringende oproep tot voorzichtigheid, verantwoordelijkheid en respect voor de professionals die dagelijks werken aan de veiligheid in het skigebied.

“Buiten de vastgestelde openingstijden zijn er medewerkers aan het werk, bestaat er reëel lawinegevaar en kunnen situaties ontstaan die extreem gevaarlijk zijn.”

Het skigebied benadrukt dat:

  • Toerski-routes alleen toegankelijk zijn tijdens de vastgestelde openingstijden
  • Buiten deze tijden geen enkel deel van het skigebied betreden mag worden

Daarnaast wordt wintersporters aangeraden om altijd het actuele lawinerisico te checken, de geldende routes te raadplegen en strikt de veiligheidsinstructies te volgen.

Niet het eerste incident

Volgens Pal Arinsal is dit helaas geen op zichzelf staand geval. Regelmatig worden skiërs aangetroffen in afgesloten zones, vaak tijdens of vlak vóór veiligheidswerkzaamheden. Dat brengt niet alleen henzelf, maar ook medewerkers, reddingsdiensten en andere bergprofessionals in gevaar.

Deel dit artikel:

Waar ben je naar op zoek?