Berwang kende ik vooral van naam. Ik had er goede verhalen over gehoord, maar zelf nog nooit op de pistes gestaan. Tijdens een roadtrip langs ‘Geheimtips’ in Oostenrijk kwam daar eindelijk verandering in. We troffen een rustig bergdorp, fijne pistes en een paar verrassend stille hoeken. Berwang bleek zo’n plek waar je na één skidag al begrijpt waarom mensen er graag terugkomen.
In het kort
- Berwang ligt op 1336 meter in de Tiroler Zugspitz Arena
- Het skigebied Berwang-Bichlbach telt ongeveer 35 km piste
- Vooral richting Bichlbach en de Rastkopf is het opvallend rustig
Een dorp waar alles dichtbij ligt
De weg naar Berwang slingert tijdens de laatste kilometers omhoog. Eenmaal boven kom je niet terecht tussen grote hotels en drukke winkelstraten, maar in een dorp met ongeveer 600 inwoners. Rond het kleine kerkje staan chalets, pensions en familiehotels en vrijwel alles ligt op loopafstand.
Berwang ligt op 1336 meter en is daarmee het hoogstgelegen dorp van de Tiroler Zugspitz Arena. Vanaf Utrecht is het ongeveer 800 km rijden. Dat is voor Oostenrijkse begrippen verrassend dichtbij, terwijl je bij aankomst toch echt het gevoel hebt diep in de bergen te zitten.
Vanuit het dorp de piste op
Het skigebied Berwang-Bichlbach telt ongeveer 35 km piste en 12 liften. De afdalingen liggen aan verschillende kanten van het dorp, waardoor je vanuit Berwang snel op de ski’s staat. Wij beginnen op een brede blauwe piste om rustig in te komen. Daarna nemen we de gondel verder omhoog.
Al snel blijkt dat het gebied groter aanvoelt dan het aantal pistekilometers doet vermoeden. De rode piste 11a nodigt uit om meteen nog een ronde te maken. Daarna sluiten we aan op de blauwe 12. Dankzij de moderne liften in dit deel van het gebied skiën we lekker door en staan we nauwelijks stil.
Berwang is niet het skigebied waar je voortdurend op de pistekaart hoeft te kijken. Je kiest een richting, pakt een paar afdalingen en komt vanzelf weer op een herkenbaar punt uit. Juist dat ontspannen karakter bevalt ons goed.




De rustige kant richting Bichlbach
Vanaf de Hochalm skiën we richting Bichlbach. Hier verandert de sfeer. De pistes zijn merkbaar rustiger en we hebben regelmatig alle ruimte om lange bochten te maken. Ook het uitzicht wordt onderweg steeds weidser.
Bij het dalstation van de Almkopfbahn ligt een treinstation. Daardoor kun je Bichlbach ook zonder auto eenvoudig bereiken. Toch lijkt dit deel van het skigebied door veel bezoekers te worden overgeslagen. Voor ons is het juist een van de verrassingen van de dag.
Ook aan de andere kant van Berwang vinden we zo’n stille hoek. Rond de Rastkopf is het eveneens rustig. Geen ingewikkelde routes of spectaculaire liften, maar fijne pistes waarop je gewoon lekker kunt skiën.
Lunch aan de rand van de piste
Voor de lunch stoppen we bij SonnAlpin. Het restaurant ligt aan de piste en heeft een zonnig terras. Ook niet-skiërs kunnen deze plek makkelijk bereiken, waardoor je hier prima kunt afspreken met iemand die zelf niet de hele dag op de latten staat.
Na de lunch maken we nog een paar afdalingen. Toch staat het opvallendste gerecht van de dag niet bij een pistehut op tafel. Daarvoor verlaten we het skigebied en rijden we richting Mitteregg.


Kaiserschmarrn aan het einde van de wereld
Via een smalle bergweg bereiken we Jausenstation Wechner. Het gasthaus noemt zijn locatie zelf het mooiste einde van de wereld. Dat klinkt wat overdreven, totdat je er aankomt. Mitteregg bestaat uit slechts enkele huizen en een klein kapelletje, omringd door bergen en vooral heel veel rust.
Binnen wachten oud hout, knusse hoekjes en een warme spekkachel. De Kaiserschmarrn wordt hier volgens een oud familierecept bereid en ziet er anders uit dan de luchtige stukken die je meestal krijgt. Het resultaat houdt een beetje het midden tussen Kaiserschmarrn en oliebollen. Ongebruikelijk, maar erg lekker.
Klein genoeg voor rust, groot genoeg voor afwisseling
Wie iedere dag honderden pistekilometers wil afvinken, is in Berwang snel uitgekeken. Maar dat is ook niet waarom je hierheen gaat. Berwang draait om ontspannen skidagen, korte afstanden en pistes waarop je niet voortdurend om andere wintersporters heen hoeft te bewegen.
Wil je tijdens de week toch meer variatie, dan liggen binnen de Tiroler Zugspitz Arena nog zes andere skigebieden. Samen bieden ze ongeveer 140 km piste, verdeeld over onder meer Lermoos, Ehrwald en Biberwier.
Na één dag begrijpen we waarom veel mensen naar Berwang blijven terugkeren. Niet omdat het gebied groter, hoger of spectaculairder is dan alle andere, maar omdat het precies genoeg biedt. En soms is dat eigenlijk veel belangrijker.












