Skiën in Schotland is nooit vanzelfsprekend. De sneeuw kan er met bakken uit de lucht vallen, maar net zo snel weer verdwijnen door wind, regen of zachte lucht. Toch sluiten de vijf Schotse skigebieden winter 2025/2026 af met goed nieuws. Na een reeks moeilijke seizoenen werden er weer veel meer skipassen verkocht.
Eindelijk herstel na dramatisch seizoen
Volgens cijfers van Ski-Scotland werden afgelopen winter 139.445 skidagen verkocht in de vijf Schotse skigebieden. Dat is een flinke verbetering ten opzichte van winter 2024/2025, die als de slechtste ooit werd geregistreerd. Toen kwamen de vijf gebieden samen niet verder dan 51.825 skidagen.
Het huidige resultaat ligt nog altijd duidelijk onder topwinter 2017/2018, toen 254.958 skidagen werden geteld. Toch voelt het voor de sector als een belangrijke opsteker na jaren waarin sneeuw, wind en tegenvallende bezoekersaantallen de skigebieden zwaar onder druk zetten.
Waarom skiën in Schotland zo lastig is
De Schotse skigebieden liggen in de Highlands: ruig, open en extreem gevoelig voor het weer. Sneeuw valt er regelmatig, maar de bergen zijn relatief laag en staan onder sterke invloed van het zeeklimaat. Daardoor kan het weer binnen 24 uur volledig omslaan.
Komt de wind uit het noorden, noordwesten of oosten, dan kan er flink wat sneeuw vallen. Draait de wind naar het zuidwesten, dan volgt vaak regen en kan een witte berg in korte tijd weer groen of bruin kleuren. Daar komt bij dat harde wind een vast onderdeel is van skiën in Schotland. Niet voor niets hebben de gebieden relatief veel sleepliften en veel minder stoeltjesliften.
Vijf gebieden in de Highlands
Schotland telt vijf skigebieden: Cairngorm, Glencoe, Glenshee, The Lecht en Nevis Range. Verwacht hier geen Alpenplaatje met hotels aan de piste en grote dorpen vol après-ski. Het zijn eerder pure berggebieden met liften, pistes en basisvoorzieningen, die draaien zodra de omstandigheden het toelaten.
Juist dat maakt skiën in Schotland bijzonder. Je hebt er flexibiliteit, geluk en soms behoorlijk wat doorzettingsvermogen voor nodig.
Glencoe noemt seizoen ‘memorabel’
Glencoe kijkt terug op een opvallend goede winter. Het gebied was 81 dagen open voor skiërs en snowboarders en verkocht ongeveer 14.000 skipassen.
Bijzonder was ook de sneeuwval in april. Na een storm die lokaal al snel de bijnaam Mega Monday kreeg, kon er op 13 april nog in poedersneeuw worden geskied. Voor Schotse begrippen is dat een seizoen om niet snel te vergeten.
Nog succesvoller bleek de sleehelling van Glencoe. Daar werden 35.000 tickets voor verkocht, aanzienlijk meer dan voor het skiën zelf.
The Lecht had sneeuw, maar ook pech
Ook The Lecht 2090 deelde cijfers. Het gebied was 58 dagen open en verkocht ongeveer 18.000 skipassen. De sneeuwsituatie was behoorlijk goed, maar het seizoen verliep niet zonder problemen.
IJzel zorgde ervoor dat medewerkers hard moesten werken om liften weer gangbaar te krijgen. Daarnaast was de toegangsweg 12 dagen gesloten en hing er wekenlang hardnekkige mist boven het gebied. Daardoor vielen de bezoekersaantallen lager uit dan gehoopt.
Hoop voor een kwetsbare sector
Voor de Schotse skigebieden komt het herstel op een belangrijk moment. De afgelopen tien jaar zaten meerdere van de slechtste winters ooit voor skiën in Schotland. Lage bezoekersaantallen maken het lastig om te investeren en de exploitatie vol te houden.
Winter 2025/2026 laat zien dat goede seizoenen nog steeds mogelijk zijn. Tegelijk blijft skiën in Schotland een avontuur dat volledig draait om timing, weer en een flinke portie geluk.












