Andorra heeft afgelopen winter een recordaantal boetes uitgedeeld aan automobilisten zonder winteruitrusting. Tussen 1 november 2025 en 15 mei 2026 werden in totaal 183 sancties opgelegd aan bestuurders die zonder winterbanden, sneeuwkettingen of andere verplichte uitrusting de weg op gingen. Daarmee ligt het aantal flink hoger dan in voorgaande winters.
In het kort:
- Andorra deelde afgelopen winter 183 boetes uit voor rijden zonder winteruitrusting.
- Dat is het hoogste aantal sinds de invoering van de regeling.
- Meer dan 80 procent van de boetes ging naar toeristen.
- Vooral in Canillo en La Massana werd veel gecontroleerd.
- De verplichting geldt jaarlijks van 1 november tot 15 mei.
Veel sneeuwval zorgde voor meer controles
De winter verliep in de Pyreneeën sneeuwrijker dan vorig seizoen en dat was volgens lokale media direct merkbaar in het aantal overtredingen. Vooral in januari en februari, toen meerdere sneeuwstormen over Andorra trokken, werden veel automobilisten gecontroleerd. Wintersporters zonder geschikte banden of sneeuwkettingen zorgden regelmatig voor gevaarlijke situaties en verkeersproblemen richting de skigebieden van Grandvalira, Pal Arinsal en Ordino Arcalís.
Van de 183 boetes werden er 41 uitgedeeld door de nationale politie. De overige sancties kwamen van lokale verkeersdiensten in de verschillende parochies van Andorra. Opvallend: ruim vier op de vijf boetes gingen naar toeristen.
Lees ook: Andorra heeft één van de beste winters ooit achter de rug
Vooral Canillo en La Massana vielen op
De meeste overtredingen werden vastgesteld in Canillo, waar onder andere de toegangswegen richting Soldeu en El Tarter streng werden gecontroleerd. Alleen al de lokale verkeersdienst van Canillo schreef 65 boetes uit. Ook La Massana viel op met 51 sancties, vooral rond Pal en de Coll de la Botella.
Daarnaast werden controles uitgevoerd bij onder andere:
- de rotonde van Meritxell
- de toegangsweg naar Pas de la Casa
- de weg richting Arcalís
- verschillende toegangswegen naar wintersportdorpen
Groot verschil met eerdere winters
De stijging is opvallend groot. In 2025 werden nog 28 boetes uitgedeeld door de politie, tegenover 41 dit seizoen. In sommige eerdere winters lag het aantal zelfs op nul of slechts enkele tientallen. De combinatie van meer sneeuwval én strengere controles lijkt dus duidelijk effect te hebben gehad. Volgens de Andorrese overheid zijn vrijwel alle boetes inmiddels ook daadwerkelijk betaald.
Winteruitrusting verplicht in Andorra
In Andorra is een winteruitrusting (zoals winterbanden of sneeuwkettingen in de kofferbak) standaard verplicht tussen 1 november en 15 mei. De regels gelden niet alleen voor inwoners, maar ook voor toeristen, campers, touringcars en vrachtwagens. Wie zonder geschikte uitrusting het verkeer hindert of gevaar veroorzaakt, riskeert direct een boete.












