© Skiinformatie.nl

Ski’s kopen of huren? Hier ligt het breakeven-punt

Voor veel wintersporters is de vraag elk jaar weer hetzelfde: “Is het dit seizoen tijd om te investeren in een eigen set ski’s, of is het huren van materiaal nog steeds voordeliger?” Het antwoord ligt in de cijfers, we hebben gekeken naar het zogenaamde ‘breakeven-punt’, het moment waarop het kopen van je eigen set ski’s voordeliger wordt dan huren voor beginners, gemiddelde – en gevorderde skiërs!

De rekensom: huren vs kopen

Veel wintersporters gaan ervan uit dat huren flexibeler en goedkoper is, vooral als je slechts een een weekje wintersport per jaar plant. Kopen is daarentegen een grote investering, maar het betaalt zich op lange termijn terug. Maar wat is nu precies ‘lange termijn’? Om een duidelijk overzicht te geven, nemen we als voorbeeld een beginnende, gemiddelde en gevorderde skiër die één week per jaar op wintersport gaat. We vergelijken de kosten voor het huren van een (gemiddelde) set ski’s, skischoenen en skistokken in Oostenrijk tegenover het kopen van een eigen set. Om een duidelijk overzicht te geven, nemen we drie verschillende types skiërs: beginners, gemiddelde skiërs en gevorderde skiërs. Elk van deze groepen heeft verschillende behoeften qua materiaal, wat resulteert in andere kosten voor zowel huren als kopen.

Type skiërGemiddelde kosten huren (één week in Oostenrijk, prijzen van INTERSPORT Rent)Gemiddelde kosten kopen bij een wintersportwinkel in Nederland
Beginner€ 120,- tot € 130,- (gemiddelde prijs voor een kwalitatieve set)Ski’s/bindingen: € 294,-
Skischoenen: € 200,-
Skistokken: € 30,-
Gemiddelde skiër€ 190,- tot € 200,- (gemiddelde prijs voor een kwalitatieve set)Ski’s/bindingen: € 547,-
Skischoenen: € 500,-
Skistokken: € 60,-
Gevorderde skiër€ 250,- tot € 270,- (gemiddelde prijs voor een kwalitatieve set)Ski’s/bindingen: € 880,-
Skischoenen: € 700,-
Skistokken: € 100,-

Uitleg gekozen gemiddelde kosten

Huren: de gemiddelde prijzen zijn berekend op basis van het aanbod van INTERSPORT Rent. Daarbij is het gemiddelde genomen van drie verschillende bestemmingen in een laagseizoen week (6-13 december 2025) + een hoogseizoen week (14 t/m 22 februari 2026).

  • Beginner: Ski Basic of Ski Economy
  • Gemiddelde skiër: Ski Premium
  • Gevorderde skiër: Ski Superior

Kopen: de gemiddelde prijzen voor de ski’s zijn berekend door de 10 meest aanbevolen modellen bij DAKA in elke categorie bij elkaar op te tellen en daarna het gemiddelde hiervan te nemen. Er is gekeken naar de modellen in de categorieën: beginner, gevorderd en expert in het aanbod eind oktober/begin november 2025.

LET OP: Kies je voor kopen? Wat je uiteindelijk qua materiaal kiest is erg persoonlijk en kan verschillen van deze gekozen prijzen. Deze prijzen geven een algemeen beeld, houd je er dus niet te strak aan vast. Je kunt de berekening nabootsen als je weet welke spullen je wilt kopen, dan krijg je een accuraat beeld met waar het breakeven-punt voor precies ligt!

Het omslagpunt, wanneer wordt kopen goedkoper?

Laten we de kosten voor huren en kopen vergelijken over verschillende jaren. Hierbij houden we rekening met het onderhoud van de uitrusting voor eigen spullen, dat jaarlijks € 50,- bedraagt.

Na 1 jaar:

Type skiërHurenKopen
Beginner€ 120,- tot € 130,-€ 524,- + € 50,- (onderhoud) = € 574,-
Gemiddelde skiër€ 190,- tot € 200,-€ 1107,- + € 50,- (onderhoud) = € 1157,-
Gevorderde skiër€ 250,- tot € 270,-€ 1680,- + € 50,- (onderhoud) = € 1730,-

Na 7 jaar:

Type skiërHurenKopen
Beginner€ 840,- tot € 910,-€ 524,- + 7 x € 50,- (onderhoud) = € 874,-
Gemiddelde skiër€ 1330,- tot € 1400,-€ 1107,- + 7 x € 50,- (onderhoud) = € 1457,-
Gevorderde skiër€ 1750,- tot € 1890,-€ 1680,- + 7 x € 50,- (onderhoud) = € 2030,-

Na 8 jaar:

Type skiërHurenKopen
Beginner€ 960,- tot € 1040,-€ 524,- + 8 x € 50,- (onderhoud) = € 924,-
Gemiddelde skiër€ 1520,- tot € 1600,-€ 1107,- + 8 x € 50,- (onderhoud) = € 1507,-
Gevorderde skiër€ 2000,- tot € 2160,-€ 1680,- + 8 x € 50,- (onderhoud) = € 2080,-

Het breakeven-punt wordt duidelijker naarmate je verder in de tijd kijkt. Het breakeven-punt ligt voor beginnende skiërs rond het zevende keer een weekje wintersporten. Vanaf de achtste keer één week skiën ben je met je eigen set goedkoper uit dan wanneer je zou blijven huren in alle categorieën.

  • Na 7 jaar (7 weken): de huurkosten zijn voor de categorie beginner hoger dan de aankoopkosten.
  • Na 8 jaar (8 weken): de totale huurkosten liggen nu boven de totale aankoopkosten (inclusief onderhoud) in alle categorieën.

Huren vs kopen, voor- en nadelen

Hoewel de cijfers al duidelijk zijn, zijn er nog andere belangrijke overwegingen! Kopen heeft een aantal grote voordelen:

  1. Het grootste voordeel van kopen is zonder twijfel de pasvorm en het comfort van je eigen uitrusting, vooral als het gaat om skischoenen. Huurschoenen zijn vaak niet ideaal en kunnen leiden tot ongemakken zoals pijn, blaren, en vermoeidheid. Eigen skischoenen zijn op maat gevormd en bieden direct comfort, wat zorgt voor een betere controle en meer plezier op de piste.
  2. Naarmate je meer ervaring opdoet en een hoger niveau bereikt, wil je materiaal dat consistent presteert. Het huren van ski’s betekent vaak dat je werkt met verschillende sets die mogelijk niet optimaal voor je zijn. Als je eenmaal een eigen set hebt, weet je precies wat je kunt verwachten, wat resulteert in een betere prestatie en meer plezier.
  3. Een ander voordeel van het hebben van eigen skimateriaal, is dat je ski’s (en eigenlijk ook je schoenen) van betere kwaliteit zijn. Mits je ze goed onderhoudt natuurlijk. Een ski in de verhuur wordt de hele winter door gebruikt door verschillende mensen. Jouw ski’s één, twee of als je mazzel hebt, drie keer per jaar. Hierdoor blijft de kwaliteit van je materiaal beter.
  4. Vooral als je vaker dan maar één week in het jaar gaat wintersporten, haal je de kosten er zo uit!

Maar ook huren heeft zo zijn voor- en nadelen:

Voordelen ski’s huren

  • Elk jaar keuze uit de nieuwste modellen
  • Je kunt gemakkelijk wisselen en eens een andere ski uitproberen
  • Geen kosten voor onderhoud
  • Geen gesleep tijdens de reis in de auto, bus, trein of vliegtuig
  • De ski’s kun je vaak achterlaten in een depot bij het dalstation van de lift
  • Kleine beschadigingen zijn geen probleem
  • Je kunt je ski’s goed verzekeren

Nadelen ski’s huren

  • De bindingen zijn meestal zwaarder
  • Ski’s worden veel gebruikt, waardoor de kwaliteit van o.a. de spanning minder kan zijn
  • Experts kunnen eventueel voelen dat de prestaties van een huurski achteruit gaan als deze vaak verhuurd is geweest
  • In sommige gebieden is huren flink aan de prijs
  • Wachtrijen in de skishop, vooral op zaterdagmiddag en zondagochtend
  • Steeds andere ski’s

Deel dit artikel:

Waar ben je naar op zoek?