Veelbelovende testresultaten met laser om lawinegevaar in te schatten

Zwitserse wetenschappers van het WSL Institute for Snow and Avalanche Research (SLF) hebben een baanbrekende ontwikkeling op het gebied van lawinepreventie onthuld. Een nieuw lasersysteem maakt het eenvoudiger om het risico op lawines te bepalen. De eerste resultaten zijn veelbelovend.

Een nieuwe ontwikkeling

Het SLF is voortdurend bezig met het ontwikkelen en testen van nieuwe middelen om lawines te voorkomen of te beperken. Afgelopen winter testte SLF een nieuw systeem voor lawinemetingen. Met een innovatieve laser kunnen lawines in de toekomst nauwkeuriger worden gemeten. Als het systeem werkt, zal het een belangrijk hulpmiddel zijn bij het nemen van beslissingen in skigebieden over lawinegevaar. Vooral beslissingen over het preventief sluiten van wegen kunnen in de toekomst met meer zekerheid worden genomen. Verkeerde beslissingen kunnen skigebieden veel geld kosten, zoals in 2018 gebeurde in Zermatt, waar een toegangsweg een week dicht was vanwege lawinegevaar. De schade en kosten liepen op tot in de miljoenen.

Testen met de laser

Op 23 november 2023 installeerden de onderzoekers de eerste twee lasers in Davos op de Brämabüel. Op hoogtes van 2255 en 2191 meter monitorden de lasers de hele winter een lawinehelling. Deze locatie is ideaal voor testen, aangezien er meerdere keren per winter lawines naar beneden komen.

Hoe werkt de laser?

De lasers en meetstations op de hellingen in skigebieden monitoren hoe de sneeuwdieptes in de beginzone van de lawine variëren. Door elk uur metingen uit te voeren, zijn de resultaten zeer nauwkeurig. De gebruikte apparaten zijn LiDAR’s, die je misschien kent uit de auto-industrie, waar ze worden gebruikt voor rijhulpsystemen. Bovendien zijn de kosten van een laser aanzienlijk lager dan die van alternatieve meetmethoden, zoals luchtfoto’s vanuit een vliegtuig of met drones.

Resultaat testen: positief

Aan het einde van het winterseizoen 2023/2024 zijn alle resultaten beoordeeld en de wetenschappers zijn positief. “Het grote potentieel van het systeem is nu al te zien”, zegt SLF-onderzoeker Pia Ruttner-Jansen. Het onderzoek gaat door en komende winter zullen de onderzoekers opnieuw testen en meten, dit keer op meerdere locaties.

Lees ook: Hoe werkt de lawinegevarenschaal?

Deel dit artikel:
Blijf op de hoogte!

Ontvang jij onze nieuwsbrief al?

 *
 *
Vul je e-mailadres in

Waar ben je naar op zoek?