Na een aantal zachte herfstdagen komt er eindelijk een serieuze winterse omslag in de Alpen. Het lange wachten op de eerste grote sneeuwval van het seizoen lijk toch echt bijna voorbij. Terwijl de eerste sneeuw al gevallen is op de hogere bergen, wordt het spannend: deze week komen we dichter bij de eerste serieuze sneeuwdump van het seizoen, met kouder weer en veel sneeuw in de lucht.
In het kort
- De Alpen krijgen de eerste grote sneeuwdump van het seizoen, tot 150 cm in enkele gebieden.
- De sneeuwgrens daalt naar 1000-1300 meter, ook lagere dorpen krijgen sneeuw.
- Gletsjerskigebieden profiteren van de sneeuw, ideaal voor de herfstskiërs.
Vanaf donderdag kouder weer
Het weer verandert op donderdag wanneer een krachtig koufront de Alpen bereikt. Dit koufront brengt polaire lucht mee, die de sneeuwgrens snel laat dalen. De verwachting is dat de sneeuwgrens van 2200– 2600 meter al snel zakt naar 1000–1300 meter, wat zorgt voor sneeuwval in een breed scala aan gebieden, zelfs de lagere dorpen kunnen een laagje wit verwachten.
De kou wordt gepaard door een sterke zuidwestelijke wind, die de situatie onstuimig maakt, vooral in de Noord-Alpen. Dit zal voor de nodige storm zorgen in de bergen en zorgt ervoor dat de sneeuwval in sommige gebieden verder toeneemt.
Grote lading sneeuw!
Met de verandering van luchtstroming verwachten we een zogenaamde Nordstau, wat betekent dat de sneeuwval zich vooral in de West- en Noord-Alpen concentreert. Skigebieden op grote hoogte kunnen rekenen op een aanzienlijke hoeveelheid sneeuw. De eerste berichten geven de volgende sneeuwhoeveelheden aan voor de komende dagen:
- Chamonix-Mont-Blanc: tot wel 150 cm sneeuw
- Tignes-Val d’Isère: tot wel 120 cm sneeuw
- Val Thorens: tot wel 100 cm sneeuw
- Courmayeur: tot wel 90 cm sneeuw
- Saas-Fee: tot wel 55 cm sneeuw
- Ski Arlberg: tot wel 45 cm sneeuw
Hoewel deze hoeveelheden op de hoogste bergtoppen het meest opvallen, kunnen ook de wat lager gelegen dorpen sneeuw verwachten door de lagere sneeuwgrens. Dit zorgt voor een eerste echte winterse ervaring voor iedereen die de bergen bezoekt.
Wat kun je de komende dagen verwachten?
De volgende dagen blijven spannend, met updates over sneeuwhoeveelheden en nieuwe koufronten die de situatie kunnen veranderen. De skigebieden in de Noord- en West-Alpen zullen de meeste sneeuw ontvangen en het is goed mogelijk dat deze sneeuwval doorzet, afhankelijk van de intensiteit van het koufront.
Lees ook: Nog 1 week tot de World Cup in Sölden: zo ligt de piste er nu bij















