© Skiinformatie.nl

Mogelijk rookverbod in alle Franse skigebieden

Een nieuw Frans decreet van 27 juni 2025 breidt het rookverbod uit naar onder andere sportfaciliteiten. Dit roept de vraag op of de Franse skigebieden hier ook onder vallen. De discussie over roken op de pistes en bij skiliften is actueler dan ooit, mede door de Ligue contre le cancer, die al jaren pleit voor rookvrije skigebieden. Met name sigarettenpeuken blijken een grote afvalvervuiler in de bergen.

Nog veel onduidelijk

Er is nog onduidelijkheid over de exacte toepassing van het decreet, dat de bestaande wetgeving tegen tabaksgebruik aanpast. Waar, wanneer en in welke vorm het rookverbod precies zal gelden in skigebieden, moet nog blijken. De Ligue contre le cancer ziet een algeheel rookverbod in skigebieden als een “onvermijdelijke stap” en heeft in de Savoie al vijf rookvrije zones geopend bij sneeuwfronten van stations zoals Crest-Voland Cohennoz en Villard-sur-Doron.

Skigebieden reageren afwachtend

De organisatie Domaines Skiables de France (DSF), de belangenorganisatie van de Franse skigebieden, heeft laten weten de ontwikkelingen nauwlettend te volgen. Ze wachten op de publicatie van de definitieve tekst en de specifieke toepassingen voordat ze een standpunt innemen. Ondertussen moedigen skigebieden die al stappen hebben ondernomen hun collega’s aan om hetzelfde te doen.

In Les Gets werd in 2022 een algeheel rookverbod ingevoerd, met uitzondering van vijf aangewezen punten bij liften. Drie jaar later blijkt dit initiatief zeer succesvol. Crest-Voland was in 2023 de eerste Franse skibestemming die een rookverbod instelde in het skigebied. Burgemeester Christophe Rambault is nog steeds enthousiast over het resultaat: “We zijn ons er bewust van geworden door opruimacties. Het is niet beperkend, mensen passen zich aan. Ik zou het graag in het hele skigebied willen invoeren, door speciale rookplekken te creëren.”

Sigarettenpeuken: grote vervuiler in de bergen

Wat in de winter onopgemerkt blijft, wordt pijnlijk duidelijk zodra de sneeuw smelt: sigarettenpeuken zijn een grote afvalvervuiler in de bergen. De organisatie Mountain Riders, gevestigd in Chambéry, organiseert jaarlijks meer dan 80 opruimacties in de Franse bergmassieven. In 2024 werden maar liefst 58.276 peuken verzameld – en dat is alleen in een deel van de bergen. Het doel is om in 2030 een berg zonder afval te hebben.

Implicaties van het nieuwe decreet

Het decreet, dat op 1 juli van kracht ging, verbiedt roken op stranden, in openbare parken en tuinen, bij bushaltes, rond scholen en in sportfaciliteiten. De vraag blijft of skifaciliteiten als sportfaciliteiten worden beschouwd. Als dat niet het geval is, zou een vergelijkbare maatregel als die voor stranden – waar roken sinds deze zomer ook verboden is – kunnen gelden voor toeristische gebieden in de skigebieden.

De Ligue contre le cancer hoopt dat, zelfs als een verplicht verbod uitblijft, skigebieden het voorbeeld van Crest-Voland zullen volgen door op niet-bindende basis te vragen alleen op aangewezen plekken te roken. De regulering heeft geen invloed op elektronische sigaretten en terrassen van cafés.

Lees ook: Eerste skigebied in Europa verbiedt roken op de pistes

Deel dit artikel:

Waar ben je naar op zoek?