© Skiinformatie.nl

Een lange weg terug naar het normale leven voor lawineslachtoffer

In januari 2024 kostte een lawine in het Zillertal bijna het leven van de 46-jarige Oostenrijker Hoimar Wotawa uit Karinthië. Het ongeluk gebeurde tijdens een toerskitocht. Na maandenlange intensieve fysiotherapie in het ziekenhuis voor ongevallen vocht hij zich terug naar het leven. Ondertussen is hij hersteld en gewoon weer te vinden op de ski’s. In een interview met de Oostenrijkse ORF Karinthië vertelde hij over zijn angstig minuten.

Het moment van besef

Het besef van zo’n ongeluk komt vaak wat later binnen, zo ook bij het slachtoffer. Hij realiseerde pas een maand na het ongeluk dat hij was meegenomen door de sneeuw: “Toen heb ik hard gevochten, net zoals je vaak in de literatuur leest, door zwembewegingen te maken. Gelukkig ben ik mijn ski’s kwijtgeraakt. Als alpinist gebruik je nooit de lussen van je skistokken. Ik heb er meteen eentje weggegooid in het bos, en de andere was een soort reddingsanker, die heb ik nog thuis. Toen begon de reis,” vertelde Wotawa.

Vechten voor overleving

Toen het slachtoffer werd meegenomen in de lawine, bevond hij zich is een levensbedreigende situatie, waar je niet zomaar uitkomt. “Je hebt op dat moment gewoon geen kans. Dan is het enige wat helpt vechten en proberen overeind te blijven, liefst boven de sneeuw en je te oriënteren. Ik had gewoon geluk dat ik niet helemaal begraven was en dat ik er op eigen kracht uit ben gekomen,” vertelde Wotawa.

De weg naar herstel

Na het ongeluk is het slachtoffer zo snel mogelijk naar het ziekenhuis in Klagenfurt gebracht, waar hij maandenlang moest herstellen. Zijn herstel duurde lang, maar dankzij medische technologie en gespecialiseerde fysiotherapie kon hij zijn mobiliteit en fysieke kracht langzaam weer opbouwen. Er werd gebruik gemaakt van de moderne technologie die normaal alleen voor topsporters wordt gebruikt. Het ongeluk vond plaats tijdens een skitest voor zijn werk waardoor er sprake was van een arbeidsongeval, waarbij alle behandelingskosten zijn gedekt.

Deel dit artikel:

Waar ben je naar op zoek?